Veri Kurtarma ve Referans Konusu
 
Veri kurtarma servisimize, manyetik-elektonik-optik ortamların her bir şeklinden oluşan geniş bir portföyde, yılda ortalama 1.500 başvuru olmaktadır. Bu başvurular büyük oranda İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve diğer büyük illerden (Adana, Mersin, Antalya, Manisa, Kocaeli, Denizli, Konya, Eskişehir, Kayseri, Samsun, Trabzon, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, ...) gelmektedir. Türkiye genelinde Edirne'den Hakkari'ye, Alanya'dan Sinop'a kadar pek çok il, ilçe hatta belde ve köylerden çok sayıda müşterimiz bulunmaktadır. Yine, Türkiye genelinde çok sayıda bilgisayar firması iş gönderme anlamında bayiliğimizi yapmaktadır.
 
Veri kaybına maruz kalmak kişi yada firmanın mali kayıplara uğramasına neden olduğu gibi özellikle ticari işletmeler için itibar kaybı ve sektörde işletmeye karşı güvensizlik oluşması anlamına da gelmektedir. Veri kaybının istenmeyen bir durum olmasının yanında böyle bir durumun bilinmemesi de genellikle istenen bir durumdur. Bu nedenle tabiri caizse çarşaf liste şeklinde referanslarımızı yayınlamamız ne yazık ki pek mümkün görünmüyor. Firmamız büyük oranda bilgisayar firmalarına iş yaptığından gerçekçi bir müşteri referansı vermek de zorlaşıyor. Referans listesinde yayınlamak için izin almak istediğimiz müşterilerimizin çoğu da değişik gerekçelerle yayınlanmak istememektedir.  
 
İlgili kişi ve iletişim bilgisi içermeyen referans listelerinin bir anlam ve değer ifade etmediğini hatta ticari ahlaka aykırı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çoğu firma Türkiye'nin önde gelen firmalarını referans listesine yazmakta ancak hiç kimse bunların gerçekliğini sorgulamamakta yada sorgulayamamaktadır. Ancak, dünyanın önde gelen tüm firmalarına iş yapmış firma görüntüsü süper bir vitrin malzemesi olarak maalesef iyi iş görmektedir (şirket isim ve logolarından oluşan böyle bir web sayfasını hazırlamanın ne kadar kolay olduğu ortada).
 
Yayınlanan yada talep halinde müşteriye liste şeklinde sunulan referansların bir anlam ifade edip etmediği de kanaatimizce tartışmalı bir konudur. Bu tür bir referans sisteminin kendi içerisinde bir çelişki barındıracağı ortadadır. Hiç kimse referans listesinde kendisi için kötü referans verecek bir kişi yada firmaya ait bilgi yazmaz. Veri kurtarma gibi istisna işlerde bu durum daha da sıkıntılıdır. Referans verilen firma ve kişiler verileri hasbelkader kurtarılmış 1.000 firmadan 50'si olabilir. Referans isteyen kişinin bu durumu öğrenmesi yada test etmesi de çoğu durumda ne yazık ki mümkün değildir. Referans olan kişinin de çoğu durumda neye referans olduğunu bilmeyeceği de açıktır.
 
Tüm bu olumsuzluklara rağmen, kendi il yada yöresinde, firmamızdan veri kurtarma hizmeti almış kişi yada firmalarla ilgili bilgi almak isteyen kişilerin bu taleplerini bize verikurtarma@dataloji.com e-posta ile iletmeleri durumunda tarafımızdan uygun görülürse kendilerine uygun referanslar bildirilecektir. Ancak lütfen, e-posta adresimize "referans istiyorum" ifadesinden ibaret mesajlar göndermeyiniz. Önce veri kaybına neden olan olay ve sonrasında yapılan işlemler ile ilgili bilgiler veriniz. Vereceğiniz bu bilgilere göre size uygun referanslar seçilecektir.