Bir neşter sahibi olmak, beyin ameliyatı için yeterli değildir!

[veri kurtarma .31] >>

Özellikle son aylarda servisimize yaygın bir şekilde gövdesi açılmış, kafa bloğu ve plakaları sökülmüş diskler gelmektedir. Yine benzer şekilde, otomatik programlarla taranmış ve çalışmayan tarama sonuçları defalarca içine yazılmış diskler gelmektedir.
 
Son yıllarda bazı bilgisayar dergilerinde ve bazı internet-forum sitelerinde veri kurtarma konusunda yaygın ve yoğun bir şekilde yazılar yazılmakta ve yazışmalar yapılmaktadır. Bu yazılanların içeriğine baktığımızda büyük çoğunluğunun ciddiyetten uzak ve seviyesiz yorumlar, tavsiyeler ve açıklamalar olduğunu görüyoruz. Tıpta cerrahi bir müdahaleyi, neşterle kesmek, iğne-iplik ile dikmek şeklinde ifade etmek; mimarlıklta çizimi kalem+cetvel yada Acad kullanmaktan ibaret görmek; CMUK kitabını okumakla avukat, savcı hatta hakim olunabileceğini düşünmek bu yaklaşımla varılacak sonuçlardan sadece bir kaçıdır.
 
Bir derginin 2008 yılının ilk aylarından birinde yayınladığı bir yazı bu tür yaklaşımların tabiri caizse tuzu biberi oldu. Aslında dergi çıkarmakta da bir şey yok. İşi bilen 3-5 kişi bir araya geliyorsunuz, bir dizgici, bir reklamcı tutuyorsunuz, bir matbaa ve bir dağıtımcı ile anlaşıyorsunuz, işte hepsi bu kadar. Olay çok basit, mantıksal veri kayıplarında internetten bir kaç program indirip diski tarıyorsunuz ve tüm bilgileriniz hooop diye kurtuluyor; fiziksel arızalarda arızanın durumuna göre elektronik kartlar, kafalar, plakalar ve motorlar havada uçuşuyor. Söküyorsunuz, başka bir diske takıyorsunuz hooop diye çalışıyor.
 
Sormak lazım, bu tavsiyelerinizi kaç arızalı disk üzerinde denediniz ve kaçında başarılı oldunuz? Disklerde erişim kod alt yapısı ve fiziksel parçalar ile ilgili eşdeğerlik diye bir konu var, hiç duydunuz mu? Bozulan bir diskin eşdeğerini bulmanın ne kadar zor bir iş olduğundan haberiniz var mı? İnsanımızın ve özellikle bilgisayarcıların (ne demekse?) ve bilgisayar meraklılarının (uzmanlarının?) ciddi tavsiyeleri bile işine geldiği gibi anladığını-uyguladığını, ortaya çıkabilecek vahim sonuçları düşünmeye bile tenezzül etmediğini bilmiyor musunuz?
 
Özellikle son bir aydır karşılaştığımız dehşet tablosunu anlatmaya kelimeler yetmiyor. Kara mizah türünde karşılaştığımız olayları anlatarak işin ciddiyetini bozmak da istemiyorum. Yapılan yanlış işlerde-işlemlerde referans olarak hep aynı adresin gösterilmesi ise bizi hiç şaşırtmıyor.
 
Her meslek, her iş kendine göre değerlidir, niteliklidir hatta yerine göre kutsaldır. Kimsenin kimsenin işini-mesleğini çelik-çomak oyunu gibi anlatmaya, lanse etmeye hakkı yoktur.
 
Ortaya çıkan devasa mağduriyetlerin muhatabı kim olacak?


Geri