Dikkat ! Sel Baskını! Su altında kalmış disklerden verileri kurtarıyoruz.

[veri kurtarma .31] >>

Yangın, Sel, Virüs, ...! Uzmanlarımız her konuda çözüm üretmeye devam ediyor...
 
Son aylarda yurt genelinde (özellikle İstanbul, Antalya ve GüneyDoğu illerinde) üzücü bir şekilde sel baskınları yaşandı. Ülkemizde bilgisayar sistem odaları genellikle bodrum katlara yerleştirilmektedir. Kullanılan bilgisayarlar ise yine genellikle masaaltında yere konulmaktadır. Bu nedenle sel baskını olan yerlerdeki bilgisayarların çoğu su altında kaldı.
 
Servisimize ilk olarak Ekim ayının son günlerinde Antalya merkezli bir oteller zincirine ait ana bilgisayarlar (server) veri kurtarma amaçlı geldi. Sistem odası 2 gün boyunca çamurlu ve tuzlu su altında kalmış. Uzmanlarımızın titiz çalışmaları sonucu RAID-5 tabanlı 4 ana bilgisayarın üçünden veriler %100 başarıyla kurtarıldı.
 
Kasım ayı başından beri de bahsi geçen bölgelerden diskler gelmeye devam etmektedir. Su altında kalmış diskler ile ilgili tespit ettiğimiz bazı özel durumlar hakkında bilgi vermekte yarar görüyoruz.
 
1) SCSI tabanlı diskler suya karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenle Server sistemlerde kesinlikle SCSI disk ve RAID-5 kullanılmasını tavsiye ediyoruz.
 
2) IDE PATA, SATA ve NB disklerdeki hava filtrelerinden disk içerisine su dolmaktadır. Marka ve modele göre sudan etkilenme durumu değişmektedir. Bu nedenle göndermeden önce lütfen marka/model bilgisi veriniz.
 
3) Sudan çıkardıktan sonra kesinlikle diski çalıştırmayınız. Bu denemeler nedeniyle kafa aksamı tahrip olabilmekte ve plaka yüzeylerinde ciddi hasarlar oluşmaktadır.
 
4) Su altında kalmış disklerin zaman kaybetmeden ve kurutulmadan servisimize gönderilmesi gerekmektedir. Uzun süre beklendiğinde gövde içindeki metal aksam paslanmakta ve plakalar üzerinde suyun içeriğine göre sert bir katman oluşmaktadır.
 
Her zamanki değişmeyen tavsiyemiz : Önemli verilerinizi düzenli olarak yedekleyiniz. Yedeklerinizin kopyalarını farklı ortamlarda saklayınız. Sel baskını, yangın ve muhtemel doğal afetlerde veri depolama ortamları kurtarılamayacak şekilde tahrip olabilmektedir. Hırsızlık olaylarında ise geriye dönüş yoktur. Bu nedenle verilerinizin bir kopyasını iş durumunuza göre evinizde yada iş yeri dışında güvenli bir yerde saklayınız.


Geri