Otomatik veri kurtarma sonucu başarısız! Şimdi ne olacak?

[veri kurtarma .31] >>

Dosyaların adı doğru, boyutu doğru. Ancak içeriği gerçek içeriği değil. Yada içeriğin sadece bir kısmı gerçekten o dosyaya ait. O halde biz dosyaları kurtardık, ancak herhalde dosyalar üzerinde yapılması gereken ufak bir düzeltme var. Güzel bir mantıksal kurguya benziyor. Ancak olayın gerçeğinden çok uzak. Maalesef bu ve benzeri açıklamalarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Otomatik veri kurtarma programı ile elde ettiği dosyaları bize CD ile gönderip bunları onarmamızı (!) isteyen kişilerle de sıklıkla karşılaşıyoruz.
 
 
Linkindeki yazımızda karşılaşılan bu durumun nedenini detaylı bir şekilde açıkladık. Özet olarak bu olayın nedeni otomatik programın dosyaların gerçek referanslarını yakalayamaması ve/veya dosyalardaki küme bazlı parçalanmadır. Bu noktada bahsi geçen dosyaları çalışır hale getirmek için yapılabilecek herhangi ek bir işlem maalesef yoktur. Yapılabilecek bir işlem olduğunu iddia etmek odada kaybolmuş eşyayı sokak lambasının altında aramaktan farklı değildir.
 
Sonuç olarak, otomatik veri kurtarma mantıkları ve programları başarısız olmuştur ve farklı denemelerde bulunmak bu sonucu değiştirmeyecektir. Peki ne olacak? Bunun cevabı basit ve kısa. Veri kaybı olan ortam üzerinde doğru veri kurtarma çalışmasının yapılması gerekmektedir. Bu çalışma ise başka otomatik veri kurtarma programları ile değil kod tabanlı özel yazılım altyapıları ile yapılabilmektedir. Bu tür çalışmalar firmamızın asıl uzmanlık alanıdır ve otomatik programların kısmen yada tamamen başarısız olduğu durumlarda servisimizde muhtemel kesin sonuçlar elde edilmektedir.


Geri