RAID5 sistemlerinde DİKKAT!

[veri kurtarma .31] >>

Servisimize son zamanlarda çökmüş RAID5 sistemleri yoğun bir şekilde gelmektedir. RAID5 sisteminde disk dizisindeki 1 blok sırasındaki 1 blok parite olarak kullanılır ve toplamda 1 disk kapasitesi parite yani güvenlik için tahsis edilmiş olur.
 
RAID5 sisteminde 1 diskin fiziksel olarak ortadan kalkması (bozulması yada çıkarılması) sistemin çalışmasına engel değildir. Bozulan diskin yerine yeni bir disk takıldığında RAID5 kontrol kartındaki yazılım bu diski diğer disklerden oluşturur ve güvenlik yeniden sağlanmış olur.
 
1 disk bozulmuş olmasına rağmen RAID5 sistemini içeren sistem çalışmıyorsa bu durumda disklerdeki mantıksal yapı da bozulmuş demektir. RAID5 sorunlarında disklerin yerinin değiştirilmemesi, RAID5 durumunun kırılmaması, kırılsa bile disklere bağımsız olarak müdahale edilmemesi yapılacak veri kurtarma çalışmaları açısından büyük önem arzetmektedir. Servizimize gelen pek çok sunucu (server) bilgisayarda maalesef bu tür tablolar ile karşılaşmaktayız. Bu ise işin süresinin kat kat uzamasına ve maliyetin yükselmesine neden olmaktadır.


Geri