Virüs : Blackmal, Mywife, Nyxem. DATA Error [47 0F 94 93 F4 K5].

[veri kurtarma .31] >>

Farklı anti virüs firmaları tarafından farklı isimlerle anılan bu virüs ilk kez 3 Şubat 2006 tarihinde hasar oluşturmak üzere aktive oldu ve her ayın 3'ünde tarihe bağlı olarak tetiklenmekte ve anlatacağımız zararı vermektedir. Virüs DOC, XLS, PPT, PPS Ofis, MDB, MDE Access, ZIP, RAR, PDF, PSD ve DMP dosyalarına zarar vermektedir.
 
Virüs disk bölümlerindeki dosya ağacını taramakta ve bahsi geçen uzantılara sahip dosyaları bulduğunda dosyayı açmakta ve 32 bayt büyüklüğünde,
 
"DATA Error [47 0F 94 93 F4 K5]"
 
ifadesini içerecek şekilde o ad ve uzantı ile yeni bir dosya oluşturmaktadır. Diskte ilgili uzantılara sahip binlerce dosya olması durumunda bile virüs bu işlemi tüm dosyalar için birkaç dakikada tamamlayabilmektedir.
 
Firmamız bu virüs nedeniyle kaybolmuş dosyaların kurtarılması konusunda özel çalışmalar yapmış ve başarılı sonuçlar almıştır. Bu virüs nedeniyle uzunluğu 32 bayt olmuş dosyaları içeren diskler virüs temizlenmeden ve yedekler geri yüklenmeden servisimize gönderilmelidir. Bu durumda firmamızda genellikle %90'ının üzerinde geri dönüş sağlanabilmektedir.
 
Bu virüs nedeniyle belgelerini kaybetmiş pek çok kişi ve firma özellikle her ayın 3-10 günleri arası servisimizi aramaktadır ve genellikle aynı soruları sormaktadır. Bu nedenle konu ile ilgili detay bilgi vermeye çalışacağız.
 
Bu virüs nedeniyle kaybolmuş belgeleri otomatik olarak geri getiren yada kurtaran herhangi bir yazılım yok. İlgili veri depolama biriminin servisimize gönderilmesi gerekmektedir. Kayıp belgelerin sayısına ve ortalama büyüklüklerine göre kurtarma süresi ve ücreti değişmektedir. Sürekli güncellenen büyük boyutlu dosyaların kurtarılması genellikle çok daha zor ve pahalı olmaktadır. Kesin durum analiz işlemi sonrasında belli olmaktadır.


Geri